pondělí 23. listopadu 2015

Rezervace pozemku, nová hypo u HB a kočka návštěvnice

Jupí máme podepsanou rezervační smlouvu na pozemek a teď už se jen budeme modlit, aby nám rychle vyšla hypotéka. Nakonec jsme se rozhodli, že si u KB hypotéku brát nebudeme. Pokutu, kterou nám dali za předčasné splacení původní hypo nám s novou hypo neodpustí, takže nebylo nad čím dál přemýšlet. Navíc jim všechno hrozně dlouho trvá (alespoň tedy na naší pobočce v řepích), takže jsme se rozhodli pro Hypoteční banku, u které je celý proces velmi jednoduchý a rychlý a navíc tam máme i rodinnou podporu, mojí skvělou tchýňku, která se nám o vše perfektně stará a tak máme celý proces mnohem snadnější. A když nerozumíte všem těm číslům, tak se to dost hodí věřte mi :)Doma se nám už válí spousta krabic a my jezdíme po příbuzných a zjišťujeme kam všude rozvezeme náš nábytek, než postavíme.  V jedné z krabic se teď právě válí černá kočka, která nás začala před měsícem navštěvovat a moc se jí od nás nechce. Škoda, že až teď, když se budeme stěhovat a navíc se na náš vtipný leták o kočce návštěvnici zatím žádný právoplatný majitel neozval :( Tak uvidíme co s ní, venku mrzne, majitel se neozývá a my máme v našem náhradním domově kocoura maiňáka, který by s náma tak rok nemluvil, kdybysme mu přinesli kámošku. Pořád doufáme, že si kočičku adoptují noví majitelé  bytu.

Zároveň začínám vybírat architekta, který nám vymyslí ten náš dům snů. Typové projekty jsme zavrhli zejména z toho důvodu, že náš pozemek je mírně svažitý a také proto, že většina těch typovek, co se nám líbí jsou dřevostavby, kterou jsme hned na začátku zavrhli (byť ještě před několika lety se nám líbila.) Rozhodli jsme se pro zděný dům a náš projektant nám to posvětil.

Brzy dám dohromady článek o vybraných architektech, chcete?


pondělí 2. listopadu 2015

První jednání o Hypo, prodej bytu a něco málo o pozemku

Tak máme za sebou první jednání o hypotéce. Zatím nezávaznou kalkulaci u KB. Vzhledem k tomu, že máme hypo na byt u KB a fixace nám končí až za rok nejspíš nás nemine pokuta za předčasné splacení. Pokusíme se dojednat, aby to bylo co nejméně. Osobně to moc nechápu. Chceme splatit byt a u stejné banky si vzít velkou hypotéku. Bance se to maximálně vyplatí a proto bychom byli rádi, kdyby jsme nic platit nemuseli. Uvidíme, co se nám podaří vyjednat. Nabízená hypotéka na pozemek a dům je zatím nedostatečná, takže uvažujeme o tom vzít si hypo na pozemek a příští rok na dům. Snad na tom budeme finančně lépe, aby se zadařilo.Protože jsme se asi před dvěma měsíci zamilovali do jednoho domu a chtěli ho koupit, rovnou jsme si udělali inzerát na byt na bezrealitky.cz. První zájemci, kteří se ozvali (no ozvali, spíš nás celý den bombardovali telefonáty) byli realitní makléři. I když jsme do inzerátu dali, aby nám nevolali, stejně volali. Za chvíli je to ale přestalo bavit a začali se ozývat první opravdoví zájemci. Btw, pokud se vám ozve realiťák, že má na vaši nemovitost kupce s hotovostí, nic mu nevěřte, nic nepodepisujte. Je to jejich typický trik. Jeden takový k nám také přišel. A pak se náš byt objevil na jejich serveru, byť jsme jim nic takového nepovolili. Hrůza. Zhruba po měsíci a půl přišli zájemci a včera jsme si s nimi plácli. Přesně v ten den, kdy jsme si dali první ofiko schůzku se zprostředkovatelem prodeje pozemku...

A jak to bylo s výběrem pozemku? Někdo ho hledá léta a někdo ho najde za pár měsíců. My po pozemcích nebo domech koukáme už druhým rokem. Jak už jsem se zmínila, chtěli jsme koupit jeden úchvatný dům. Byl úchvatný až do druhé návštěvy, kdy jsme si na prohlídku přizvali stavební dozor a ten odhalil zásadní nedostatky v rekonstrukci. Takže se mi zhroutil sen o krásném domě, co měl duši. A tak jsme se začali poohlížet po pozemku, protože druhý takový krásný dům už bychom asi nenašli. Proto jsme se rozhodli si postavit svůj přesně podle našich představ.

Byli jsme ochotní zajít až 10-15 km za Prahu. Protože v Praze jsou pozemky drahé. A protože nám to až tak nevadí z Prahy vypadnout. Jak už to tak bývá. Pražáci mají metropole plné zuby a mimopražáci se třesou na bydlení v centru. Trh je v rovnováze ne? My jsme chtěli krásný výhled, který nebude kazit podnikatelské baroko odvedle. Nechtěli jsme pozemek na poli, kde každý má svůj vyhrazený čtvereček. Prostě žádný satelit, žádný stereotyp. Něco originálního se nakonec našlo. Vlastně to našel náš kamarád a my se rozhodli si koupit pozemek hned vedle. Takže tam nebudeme sami. Můžeme na výstavbě spolupracovat, sjednotit oba projekty tak, abychom si nevadili ve výhledu. Máme před sebou podpis rezervační smlouvy jak na prodej bytu, tak i na koupi pozemku. Až bude náš, ukážu vám fotky :)) Tak nám držte palce ať se z toho papírování nezblázníme.